A teafaolajról
A teafaolaj fertőtlenítő és sebgyógyulást elősegítő hatású
Az Ausztráliában élő őslakosok feltehetően már évezredek óta ismerték a teafa leveleinek különleges tulajdonságait, többnyire forrázatot és pakolást készítettek a levelekből. Ausztrália határain túl először James Cook tette ismertté, aki 1770-ben a levelekből teát készíttetett. Innen ered a "Teafa" (Tea tree) elnevezés is.
Tudta?
Világszerte több mint 200 – a mirtuszfélék családjába tartozó – Melaleuca-faj létezik, ebből csak 30 honos Ausztráliában
Az illóolajat először 1925-ben desztillálták és az évek során Ausztráliában a fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító hatása miatt sokoldalúan felhasználható, univerzális háziszerré vált. Ma a fitoterápiában és a kozmetikaiparban széles körben alkalmazzák részben önmagában, részben kombinációs készítmények alkotórészeként, pl. bőrfertőzéssel, a szájüreg gyulladásos folyamatainak kezelésére.
Javallatok
Bőrgyulladás, körömgomba, szájfertőzés, hajkorpásodás, akné, pattanás, vágott sebek, fertőtlenítő hatás, gyulladásgátló hatás
Csak egy teafa faj – a Melaleuca alternifolia – rendelkezik különleges tulajdonságokkal. E fának a leveleiből nyerik ki az illóolajat, melynek fertőtlenítő, csiraölő tulajdonsága a terpinén-4-ol komponensre vezethető vissza. Terápiás szempontból azok a teafa illóolajok az értékesebbek, melyek terpinén-4-ol tartalma eléri a 35%-ot, a cineol hányada viszont alacsony és nem éri el az 5%-ot, mivel e vegyület irritálhatja a nyálkahártyát.
A Tebamol teafaolaj terpinén-4-ol tartalma 40%, cineol aránya pedig 3% alatt van.